مَدفا ؛ مدرسه هوشمند فارسی

مدفا؛ یک مدرسه هوشمند فارسی

امروزه یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که مدارس، موسسات و دانشگاه‌ها باید برای موفقیت در فضای آنلاین بگیرند، داشتن یک سایت مناسب برای آموزش آنلاین است. در این میان، قالب‌های مختلفی ارائه شده که مدفا با توجه به ویژگی‌های ارزشمندی که دارد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای راه‌اندازی یک مدرسه هوشمند فارسی است. مدفا یکی از پروژه‌های آفتابگردان است که با داشتن طراحی حرفه‌ای و کاربردی، می‌تواند به بهترین شکل نیازهای آموزش آنلاین شما را برآورده کند.

پکیج مَدفا: طراحی سایت مدرسه هوشمند فارسی یا مؤسسه یا دانشگاه شما با امکانات کامل

مدفا ترکیب سه سیستم تولیدشده توسط کانون فرهنگی آفتابگردان جهت مدیریت آنلاین یک مدرسه هوشمند است: حُجرا، نُمرا و تِستا

مدفا را به‌جرئت می‌توان یکی از برترین پکیج‌های طراحی سایت در وب معرفی کرد. این فقط یک ادعا نیست! از شما دعوت می‌کنیم برای معرفی و آشنایی بیشتر با ویژگی‌های خارق‌العاده این پکیج همراه ما باشید.نُمْرا؛ سیستم مدیریت آنلاین نمرات

در ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۱ یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آفتابگردان با نام «سیستم مدیریت آنلاین نمرات، نُمْرا» متولد شد. پروژه‌ای که بالای ۶ هزار بار مستقیماً  فقط از روی آفتابگردان دانلود شده است. (حالا صدها سایت دیگر که نمرا را برای دانلود گذاشته‌اند، نادیده بگیریم) مدتی بعد نیز ما نمرا ۲ را با جمعآ (سیستم جمع آوری تکالیف) عرضه کردیم...

پس از آن، به مدت ۲ سال ما خواسته‌های شما را شنیدیم. ده‌ها ایمیل حاوی پیشنهاداتی برای افزایش امکانات نمرا به دست ما رسید. برخی ایمیل‌ها حاوی چندین صفحه توضیحات مفصل بود و این نشان از اهمیت نمرا برای مخاطبانش دارد. ما خط به خط این پیشنهادات را تحلیل کردیم و در ۲ سالگی نمرا،  نمرا ۳ را معرفی کردیم ! پروژه‌ای با ۴۰ هزار خط کد! و در یک کلام: ما نمرا ۳ را کاری می‌دانیم کارستان!

حقیقتاً اگر بخواهیم همه امکانات نمرا ۳ را توضیح دهیم، یک کتاب مفصل خواهد شد!
امکانات ریز و درشتی مثل:

 • نمرا ۳ قابلیت به کارگیری در همه محیط‌های آموزشی را دارد
 • نمرا ۳ امکان تعریف چندین ستون نمره را فراهم می‌کند
 • نمرا ۳ امکانات مالی مربوط به شهریه ثابت و متغیر و پرداخت آنلاین را پشتیبانی می‌کند
 • نمرا ۳ امکان انتخاب واحد توسط دانش‌جویان را فراهم می‌کند
 • نمرا ۳ به تستا ۳ متصل می‌شود
 • امکان تعریف مدیرانی با سطوح دسترسی مختلف (مدیر امور مالی، مدیر آموزش، اپراتور ثبت نام و ...)
 • امکان تغییر شکل صفحه اول سیستم با استفاده از ادیتور پیشرفته
 • ظاهر شدن راهنما‌های لازم، هنگامی که شما به آن‌ها نیاز دارید!
 • روان کردن کار با نمرا با پیش‌بینی رفتار شما. مثلاً ما می‌دانیم شما وقتی وارد لیست دانش‌جویان می‌شوید، اکثر اوقات می‌خواهید بر اساس شماره دانش‌جویی جستجو کنید، پس به محض ورود، کرسر موس را در فیلد جستجو و بر اساس شماره دانش‌جویی قرار داده‌ایم. در فرم‌های «افزودن»، نیازی به استفاده از موس نخواهید داشت! تند تند داده‌ها را ثبت کنید...
 • امکان جستجو در تمامی لیست‌ها با فیلدهایی که کاربران نیاز مبرم دارند. (مثلاً در لیست انتخاب واحد، دانش‌جو فقط کافی‌ست بخشی از نام خانوادگی مدرس مورد علاقه‌اش را جستجو کند تا لیست دوره‌های ارائه شده با او مشاهده شود و انتخاب کند. جستجو بر اساس پایه، کلاس و ... در لیست دانش‌جویان و...)
 • + ده‌ها امکان جذاب دیگر

- تمام امکانات نمرا ۳ در این مطلب به طور کامل و با ویدئو نمایش داده شده‌ است: نمرا ۳تستا ۳؛ اولین سیستم برگزاری آزمون آنلاین ایران

خرداد ماه سال ۱۳۸۷، ما شاهد انتشار اولین نسخه‌ی تستا بودیم و طی پنج سال بعد از آن، نسخه‌های متعددی از تستا عرضه شد: 1.1، 1.2 ، 1.3، 1.7 و نهایتاً ما در ابتدای مهر ماه ۸۹، نسخه 2 را به آموزش کشور هدیه کردیم. نسخه 2 آنقدر موفق بود که آمار استفاده کنندگان از تستا را به هزاران مؤسسه و مدرسه و دانشگاه و مدرس رساند. شاید تصور نمی‌کردیم که روزی تستا نظر برترین دانشگاه‌های کشور و حتی دنیا را به خود جلب کند!

و در یک کلام: تستا ۳ یعنی همه‌ی آنچه که برای برگزاری یک آزمون آنلاین نیاز دارید!

فقط به برخی از امکانات عظیم تستا ۳ اشاره می‌کنیم:

 • طراحی هسته قوی‌تر و گرافیک بسیار جذاب‌تر
 • تستا ۳ انواع سؤالات را پشتیبانی می‌کند
 • تستا ۳ امکان درس‌بندی آزمون با ضرایب مختلف (مثل کنکور) را فراهم می‌کند!
 • تستا ۳ امکان شرکت بیش از یک بار تا بی‌نهایت بار در یک آزمون را برای کاربران فراهم می‌کند! (قابل تنظیم است)
 • تستا ۳ امکان محدود کردن کاربران به آزمون‌های خاص خودشان را فراهم می‌کند! (امکانی که بیش از هر چیز از ما خواسته می‌شد)
 • تستا ۳ امکان تهیه خروجی CSV (فایل اکسل) از آمار و نتایج هر آزمون را می‌دهد.
 • تستا ۳ امکان تعریف مدیران (یا مدرسین) مختلف با سلایق مختلف و دسترسی‌های مختلف و دارای صفحه شخصی خاص خودشان را فراهم می‌کند‍!
 • تستا ۳ ... ده‌ها و ده‌ها امکان جدید دیگر دارد (مثل ادیتور جذاب آن که امکان فرمول‌نویسی و آپلود عکس را به راحتی فراهم می‌کند و غیره) که تا وقتی با آن کار نکنید، نمی توانید آن‌‌ها را کشف کنید! و واقعاً بیان آن‌ها یعنی ده‌ها صفحه مطلب...

-تمام امکانات تستا ۳ در این مطلب به طور کامل و با ویدئو نمایش داده شده‌اند: تستا ۳حُجرا ؛ سیستم مدیریت محتوا و مدیریت فروشگاه آنلاین

در این سال‌ها در هاستینگ آفتابگردان ما صدها سایت را آماده کردیم و به مشتریان تحویل دادیم؛ به خصوص در طرح مَدفا که یک پکیج از دامنه و هاست و طراحی سایت و تستا و نمرا بوده و هست. اما ما همیشه صفحه اول و به قولی پورتال این سایت‌ها را با سیستم رایگان و منبع‌باز WordPress آماده می‌کردیم. مشکل بسیار بزرگ در این سال‌ها که گاهی باعث می‌شد مشتریان ما قید سایت خود را بزنند؛ همین سیستم پردردسر و ناامن وردپرس بود. گاهی فقط چند ساعت بعد از راه‌اندازی سایت مشتری، خبردار می‌شدیم که سایت هک شده و تمام فایل‌های سایت آلوده شده است و کلی دردسر برای ما و مشتری ایجاد می‌شد و یا مثلاً یک آپدیت برای وردپرس یا افزونه‌هایش ارائه می‌شد و عملکرد افزونه‌ها مختل می‌شد و همه چیز باید دوباره طراحی می‌شد!! و یا مشتری یک نیاز کوچک داشت (مثلاً یک فیلد ساده کد ملی به فرم ثبت‌نام اضافه شود) که ممکن نبود در آن سیستم به راحتی و با هزینه کم پیاده‌سازی کرد و مشکلات فراوان دیگری که کسانی که مدتی با وردپرس کار کرده باشند از آن‌ها آگاه هستند.

همه این مشکلات دست به دست هم داد تا ما را وادار کند که خودمان CMS یا سیستم مدیریت محتوای خودمان را تولید کنیم... (CMS یا Content Management System به نرم‌افزارهای تحت وبی گفته می‌شود که بر روی سایت نصب می‌شود و امکان مدیریت اخبار و آموزش‌ها و در کل، محتوای سایت را با حداقل دانش فنی به مدیر سایت می‌دهد)

از نظر حرفه‌ای بودن، در یک کلام، حجرا حاصل ۲۲ سال تجربه برنامه‌نویسی ماست. آنقدر حرفه‌ای که باید چندین ترم از کارشناسی تا دکترای کامپیوتر و حتی دیگر رشته‌ها مانند روان‌شناسی را پاس کنید تا به عجایب این سیستم حرفه‌ای پی ببرید. قریب به چهل هزار خط کد که پشت هر خط آن سال‌ها تجربه و تخصص نهفته است. فقط در این حد بگوییم که اگر قرار بود این پروژه به سبک کدنویسی‌های مرسوم انجام شود، باید یک میلیون خط کد می‌شد! اما از عجایب حجرا این است که Reusability (قابلیت استفاده مجدد) در آن به اوج رسیده است و مثلاً در کل این پروژه عظیم، کدهای ساخت و نمایش و درج یک موجودیت فقط و فقط یک بار نوشته شده است! کدهای لیست موجودیت‌ها فقط و فقط یک بار نوشته شده... و یا: شما صدها جا فیلدها را در حجرا می‌بینید اما در کل این پروژه فقط یک بار کد فیلد نوشته شده است! و همین ابتکار، تعداد خط‌های کد را بسیار کاهش داده است.

حجرا از همه سیستم‌های منبع‌باز مشهور مانند وردپرس (با همه افزونه‌های مشهورش مانند المنتور، فرم‌سازها، ووکامرس، اسلایدسازها، Yoast SEO و...)، پرستاشاپ، Flarum، سیستم WHMCS و... خوبی‌هایشان را به ارث برده و سیستمی است که می‌توان گفت: هر چه خوبان همه دارند تو یکجا داری! ... به این‌ها اضافه کنید هوش و سلیقه ایرانی و البته ایده‌هایی که خاص خود ماست؛ به ویژه ایده فوق‌العاده DBBD (طراحی مبتنی بر پایگاه داده) که معقتدیم برنامه‌نویسان دنیا بعدها به آن خواهند رسید...

هدف اصلی حجرا همین بوده است که ایده‌های خوب سیستم‌های برتر را بگیرد و اضافات دست‌وپاگیر و احیاناً غیرمتناسب با شرایط ایران را حذف کند و یک سیستم سبُک و شسته‌رفته و در عین حال کارا با تمرکز بر روی نمایش موبایلی را عرضه کند.

-تمام امکانات حجرا در این مطلب به طور کامل توضیح داده شده است: حجراحُجرا، نُمرا و تِستا توانسته‌اند نظر بسیاری از کاربران ایرانی و خارجی را در تمام دنیا به خود جلب کنند. کانون فرهنگی آفتابگردان افتخار ارائه این محصولات فوق‌العاده را برای مخاطبان عزیز خود داشته تا امروز که عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین سیستم مدیریت آنلاین نمرات (LMS) و سیستم برگزاری آزمون آنلاین ایران برازنده این محصولات ارزشمند شده است. 

با توجه به اینکه زمینه‌ی کاری ما تولید سیستم‌های مدیریت آموزش است، این روزها بسیاری از تماس‌هایی که با ما گرفته می‌شود، در مورد راه‌اندازی یک سایت کامل با تمام محصولات و خدمات ما برای یک مدرسه هوشمند یا مؤسسه یا دانشگاه است. با جمع‌‌آوری بهترین محصولات خود در این پکیج ابتکاری، سعی کردیم قدمی موثر برای کمک به پیشرفت آموزش آنلاین کشور برداریم.

وقتی هزینه‌ها را به صورت جدا جدا محاسبه می‌کنیم، احساس می‌کنیم کمی هزینه‌ها بالا می‌رود. به خدمات و هزینه تقریبی هر یک دقت کنید:

۱- ثبت دامنه ir (پنج ساله)؛ دامنه به دلخواه شما، هزینه: ۱۳۵ هزار تومان

۲- اختصاص ۵۰۰ مگابایت فضا به سایت شما: سالیانه ۳۲۰ هزار تومان

۳- طراحی سایتی با امکانات زیر:

 • امکان ارسال اخبار و اطلاعیه‌ها و مطلب در شاخه‌بندی‌های دلخواه
 • امکان مدیریت کامل بر روی صفحه اول؛ حتی رنگ پشت باکس‌ها و در کل جزئی‌ترین کنترل‌ها روی ظاهر سایت
 • امکان ایجاد نظرسنجی برای بازدیدکنندگان
 • امکان مشاهده جزئی‌ترین آمار سایت
 • امکان ایجاد مدیران مختلف با قابلیت نقش‌آفرینی به عنوان ارسال کننده مطلب یا مدیر کلی و...
 • امکان افزودن هر نوع قابلیت به سیستم
 • و...

هزینه در حالت عادی: حداقل بالای ۳ میلیون تومان

۴- نصب نمرا ۳ (سیستم مدیریت آموزش) نسخه Full Option در یک زیردامنه از سایت؛ هزینه خرید نمرا ۳: ۱ میلیون و ۹۰۶ هزار تومان.

۵- نصب تستا ۳ (سیستم برگزاری آزمون آنلاین) پلان ۴ (نسخه مؤسسات بزرگ/غیرتجاری) بر روی نمرا در یک زیردامنه از سایت؛ هزینه خرید تستا ۳ پلان ۳: ۱ میلیون و ۶۰۶ هزار تومان.

۶- نصب بوکفا (سیستم مدیریت آنلاین کتابخانه) بر روی یک زیردامنه از سایت؛ هزینه بوکفا: رایگان، هزینه نصب: ۵۰ هزار تومان.

۷- پشتیبانی خدمات و محصولات: تا دو سال رایگان.

مجموع (تقریبی) هزینه‌ها: ۷,۰۱۷,۰۰۰ تومان. (هفت میلیون و هفده هزار تومان)

هر چند این هزینه نیز برای راه‌اندازی چنین سایت جامعی زیاد نیست و شما در هاستینگ‌های دیگر فقط راه‌اندازی صفحه اول سایت را با این هزینه و چه بسا بیشتر خواهید داشت، اما ما باز هم می‌خواهیم هزینه‌های آموزش را برای مدارس و مؤسسات و دانشگاه‌ها کمتر کنیم:

تمام این امکانات، فقط ۵ میلیون تومان!

فکر نمی‌کنیم جای دیگری بتوانید با این هزینه چنین سایتی را راه‌اندازی کنید.

نحوه‌ی تهیه:

در صورت نیاز به خرید این مجموعه، فقط کافی‌ست از طریق فرم زیر اقدام به پرداخت مبلغ نمایید تا مراحل آماده‌سازی سایت شما آغاز شود:

خرید مدفا

دیدگاه‌ها