حجرا ؛ سیستم مدیریت محتوا و فروشگاه

حُجرا ؛ سیستم مدیریت محتوا و مدیریت فروشگاه آنلاین

بیست و دو سال پیش وقتی با گروهی که داشتیم اولین نرم‌افزارمان را ساختیم، از خوشحالی اشک شوق ریختیم! از آن زمان تاکنون، ده‌ها محصول نرم‌افزاری تولید و عرضه کرده‌ایم (برخی را ببینید). ۱۶ سال پیش جدی‌ترین نرم‌افزار ما یعنی تستا عرضه شد و ۱۱ سال پیش تستا ۳ عرضه شد که آنقدر از آن فروختیم که خودمان متعجب شدیم (چه کسی فکرش را می‌کرد که از ناخداهای زیردریایی‌های جنوب تا خلبان‌های هواپیماهای شمال از تستا برای آزمون‌های آموزشی خود استفاده کنند!؟) نمرا ۳ نیز که سال ۱۳۹۲ عرضه شد، در کنار تستا ۳ مؤسسات آموزشی فراوانی را فتح کرد و درآمد فراوانی برای ما به همراه داشت (برترین دانشگاه‌های کشور بخشی از مشتریان نمرا هستند). از آن زمان تاکنون هر چند نرم‌افزارهای مختلفی ارائه کردیم اما چند سالی بود که یک محصول تجاری مهم ارائه نشده بود.

در این سال‌ها در هاستینگ آفتابگردان ما صدها سایت را آماده کردیم و به مشتریان تحویل دادیم؛ به خصوص در طرح مَدفا که یک پکیج از دامنه و هاست و طراحی سایت و تستا و نمرا بوده و هست. اما ما همیشه صفحه اول و به قولی پورتال این سایت‌ها را با سیستم رایگان و منبع‌باز WordPress آماده می‌کردیم. مشکل بسیار بزرگ در این سال‌ها که گاهی باعث می‌شد مشتریان ما قید سایت خود را بزنند؛ همین سیستم پردردسر و ناامن وردپرس بود. گاهی فقط چند ساعت بعد از راه‌اندازی سایت مشتری، خبردار می‌شدیم که سایت هک شده و تمام فایل‌های سایت آلوده شده است و کلی دردسر برای ما و مشتری ایجاد می‌شد و یا مثلاً یک آپدیت برای وردپرس یا افزونه‌هایش ارائه می‌شد و عملکرد افزونه‌ها مختل می‌شد و همه چیز باید دوباره طراحی می‌شد!! و یا مشتری یک نیاز کوچک داشت (مثلاً یک فیلد ساده کد ملی به فرم ثبت‌نام اضافه شود) که ممکن نبود در آن سیستم به راحتی و با هزینه کم پیاده‌سازی کرد و مشکلات فراوان دیگری که کسانی که مدتی با وردپرس کار کرده باشند از آن‌ها آگاه هستند.

همه این مشکلات دست به دست هم داد تا ما را وادار کند که خودمان CMS یا سیستم مدیریت محتوای خودمان را تولید کنیم... (CMS یا Content Management System به نرم‌افزارهای تحت وبی گفته می‌شود که بر روی سایت نصب می‌شود و امکان مدیریت اخبار و آموزش‌ها و در کل، محتوای سایت را با حداقل دانش فنی به مدیر سایت می‌دهد)

خوب، با افتخار، معرفی می‌کنم:

حُجرا ؛ سیستم مدیریت محتوا و مدیریت فروشگاه آنلاین

حُجرا از واژه حُجره گرفته شده است؛ حجره‌های بازارهای ایرانی در گذشته نه تنها مرکز فروش بازاریان بودند بلکه مرکز نشر اخبار نیز به حساب می‌آمدند؛ حجرا آمده است که این دو نقش را در وب فارسی ایفا کند: نشر خبر و فروش آنلاین.

از نظر حرفه‌ای بودن، در یک کلام، حجرا حاصل ۲۲ سال تجربه برنامه‌نویسی ماست. آنقدر حرفه‌ای که باید چندین ترم از کارشناسی تا دکترای کامپیوتر و حتی دیگر رشته‌ها مانند روان‌شناسی را پاس کنید تا به عجایب این سیستم حرفه‌ای پی ببرید. قریب به چهل هزار خط کد که پشت هر خط آن سال‌ها تجربه و تخصص نهفته است. فقط در این حد بگوییم که اگر قرار بود این پروژه به سبک کدنویسی‌های مرسوم انجام شود، باید یک میلیون خط کد می‌شد! اما از عجایب حجرا این است که Reusability (قابلیت استفاده مجدد) در آن به اوج رسیده است و مثلاً در کل این پروژه عظیم، کدهای ساخت و نمایش و درج یک موجودیت فقط و فقط یک بار نوشته شده است! کدهای لیست موجودیت‌ها فقط و فقط یک بار نوشته شده... و یا: شما صدها جا فیلدها را در حجرا می‌بینید اما در کل این پروژه فقط یک بار کد فیلد نوشته شده است! و همین ابتکار، تعداد خط‌های کد را بسیار کاهش داده است.

حجرا از همه سیستم‌های منبع‌باز مشهور مانند وردپرس (با همه افزونه‌های مشهورش مانند المنتور، فرم‌سازها، ووکامرس، اسلایدسازها، Yoast SEO و...)، پرستاشاپ، Flarum، سیستم WHMCS و... خوبی‌هایشان را به ارث برده و سیستمی است که می‌توان گفت: هر چه خوبان همه دارند تو یکجا داری! ... به این‌ها اضافه کنید هوش و سلیقه ایرانی و البته ایده‌هایی که خاص خود ماست؛ به ویژه ایده فوق‌العاده DBBD (طراحی مبتنی بر پایگاه داده) که معقتدیم برنامه‌نویسان دنیا بعدها به آن خواهند رسید...

هدف اصلی حجرا همین بوده است که ایده‌های خوب سیستم‌های برتر را بگیرد و اضافات دست‌وپاگیر و احیاناً غیرمتناسب با شرایط ایران را حذف کند و یک سیستم سبُک و شسته‌رفته و در عین حال کارا با تمرکز بر روی نمایش موبایلی را عرضه کند.

برای مشاهده یک نمونه عملیاتی از حجرا که بر روی سایت مَدفا نصب و راه‌اندازی کرده‌ایم.

برخی امکانات و ویژگی‌های حجرا

- طراحی و چینش عناصر همه صفحات سایت به شکل دلخواه، به سادگی نوشتن چند کلمه

در تصویر زیر به امکانات اضافه کردن یک صفحه و همینطور کدهای کوتاه که صفحه اول سایت مَدفا را تشکیل داده دقت کنید؛ خیلی راحت با جا به جا کردن این کدها، بلوک‌های صفحه اول بالا و پایین خواهند رفت:

- سامانه مدیریت فروشگاه آنلاین

حجرا در بطن خود یک سامانه مدیریت فروشگاه آنلاین نیز دارد که اگر خواستید از بخش تنظیمات می‌توانید آن را برای سایت‌های غیرفروشگاهی غیرفعال و برای سایت‌های فروشگاهی فعال کنید. شما فقط کافی‌ست محصولات خود را اضافه کنید... بقیه کارها از سبد خرید تا پرداخت و... را حجرا انجام می‌دهد.

- و ده‌ها امکانات جذاب دیگر...

توجه: برای مشاهده توضیحات تکمیلی به این مطلب مراجعه کنید.

قیمت و نحوه خرید حجرا

دموی حجرا

دموی بخش کاربری در آدرس madfa.ir قابل مشاهده است. برای مشاهده و کار با پنل مدیریت، لطفاً از طریق فرم تماس با ما پیغامی به پشتیبانی پروژه حجرا ارسال نمایید و داخل آن عبارت «دموی حجرا را نیاز دارم» درج نمایید؛ اطلاعات پنل مدیریت به ایمیل شما ارسال خواهد شد و می‌توانید با یک نسخه عملیاتی کار کنید.

دیدگاه‌ها